Roma Rakamı Çeviricisi

Aşağıdaki küçük sistem sayesinde 1 ilâ 2500 arasındaki roma veya normal sayılar arasında çeviri işlemi yapabilirsiniz. Bu sistemin stabil çalıştığını kabul ediyoruz fakat en doğru sonucu almak için manuel olarak işlem yapmalısınız.

Sistemi kısaca anlatmak gerekirse; üst satırda bizim sayılarımızı yazarak dönüştür tuşuna basıyorsunuz ve sağ taraftaki metin alanında romen rakamları ile oluşturulan sayıyı görüyoruz ve sonradan kolayca kopyalayabilirsiniz.

Eğer romen rakamıyla yazılmış bir sayıyı normal sayıya dönüştürmek isterseniz alt satırdaki alanı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Dönüştür butonuna bastığınızda alt satır sağ taraftaki metin alanında çevirilmiş sayıyı elde etmiş olacaksınız.

Her satır için kendi temizle butonlarını kullanarak yeni sorgular yapabilirisiniz.

Çevirme işlemii kendiniz yapmak için Roma Rakamlarının Mantığı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki sistemden elde ettiğiniz sonuçların doğruluğundan şüphe ediyorsanız sistemin yukarısında da yazdıldığı gibi bu basit roma rakamları sistemini kısa süre içerisinde öğrenerek sonuçları kendi başınıza elde edebilirsiniz.

3 üzerine düşünceler “Roma Rakamı Çeviricisi

 1. Ahmet

  ilk çevirmeden yanlış çeviriyor 400: cccc diyor fakat 3 sembolden fazla yan yana sembol gelemez

  ve 2500 e kadar çeviriyor . daha fazla olmalı . romen rakamıyla ilgilenen biri zaten 2500 ü bilir

  1. Selman Yazının Yazarı

   Ahmet Bey, uyarınız için teşekkür ederiz ‘400’ işleminin yanıtının ‘CD’ olması gerekirdi.

   Yakında çeviri sistemimizi bir ile dört milyon (1 – 4.000.000) arasını kapsayacak şekilde geliştirmek istiyoruz.

   Romen rakamlarıyla ilgilenen kimseler gerçekten 2500’e kadar olan çevirileri kendi yapabilir fakat zaman zaman otomatik yapmayı tercih eder ve sizin gibi dikkatliyse sonuçları aklından kontrol ederek sistemi dâhi yenebilir.

   2013 yılında bu internet sitesini açtığım zaman elimden geldiğince uğraşarak bu seviyeye kadar işlem yapabilen bir çevirici hazırlamış idim. Fakat 7 sene geçtikten sonra bunu yenilemek gerektiğini anladım.

   Yorumunuz için teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir