Roma Rakamları Nasıl Bulundu

Roma Rakamlarının geçmişinin ta Eski Mısırlılara kadar ulaştığı bilinmektedir. Eski mısırlılar sayıları elleriyle gösterirlermiş. Bunun için tek parmak 1 ( I ), çift parmak 2 ( II ) böyle giderler ve beş için ilk dört parmağı bitişik baş parmağı ayrı olacak şekilde bir ve(V) harfi şekli kullanırlarmış. Bu şekilde sadece ellerini kullanarak sayıların büyük kısmını anlatabiliyorlarmış. Mesela 10 sayısı’nın X simgesi olması’da Mısırlıların buluşudur.

Romalılar’da Mısırlılardan aldıkları bu sayı sistemini kullanıyorlarmış. Fakat bu sistemin zayıf olduğunu düşünüp; geliştirme kararı almışlar. Daha kolay ve mantıklı bir sistem geliştirmişler. Örneğin Mısırlılar 5 tane 1 ( IIIII )’i yan yana koyarak beş sayısını beş tane 100( CCCCC )’ü yanyana koyarak beş yüz sayısını elde edebiliyorlarmış.

Romalılar bu sayıların mantığında değişime giderek en fazla üç kere tekrarlatma ve kendinden küçük simgeler merkez sayının solundaysa çıkarılması sağında ise toplanması mantığını ortaya çıkarmışlar ve bugün bilinen romen rakamları sistemini bulmuşlardır. Zamanında yaptıkları hatalar ise bugünkü kadar kolay bir çıkarma işlemi yapılamaması ve yarım simgesi bile varken sıfır rakamının bulunmayışıdır.

6 üzerine düşünceler “Roma Rakamları Nasıl Bulundu

     1. Selman Yazının Yazarı

      Çok şakacısın ama siteye giriş bilgilerini kontrol ettiğimde ilk yorumu yazan Cemre ile aynı kişi olmadığını görüntülüyorum. Ayrıca emin değilim fakat senin adın Cemre de değil sanırım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir