Roma Rakamları Tablosu

Roma Rakamları tablosu aşağıda verilmiştir. Romalıların sayıları yazmak için kullandıkları simgeler(Romen Rakamları) aşağıda sizler için özel olarak hazırlanmıştır.

Latincesi bulunmayan kısımlar üst kısımdaki normal simgeler’in üstüne sanki devredermiş gibi bir işaret(üst çizgi) alıyor ve normal değerinin 1000(Bin) Katı olarak hesaplanıyor.

Eğer bu üst çizgi kısayolunu kullanarak milyonların üzerindeki sayıları üretmek isterseniz Bin(1000)’i temsil eden M harfinin üzerine bir değil iki çizgi atarsanız 1.000.000.000(Bir Milyar) sayısını üretmiş olursunuz.

Romence Türkçe Latince
I Bir – 1 Unus
V Beş – 5 Quinque
X On – 10 Decem
L Elli – 50 Quinquaginta
C Yüz – 100 Centum
D Beşyüz – 500 Quingenti
M Bin – 1000 Mille
S Yarım – 0,5 Semis
V Beş Bin – 5.000
X On Bin – 10.000
L Elli Bin – 50.000
C Yüz Bin – 100.000
D Beşyüz Bin – 500.000
M Bir Milyon – 1.000.000

2 üzerine düşünceler “Roma Rakamları Tablosu

    1. Selman Yazının Yazarı

      Yusuf Bey, sorunuz için teşekkür ederim. Eğer dört milyon’un altında bir sayıyı çevirmemi isteseydiniz kolayca yardımcı olacaktım. Fakat üzülerek söylüyorum ama on dakika uğraşmama rağmen ‘yedi milyar üçyüz yetmiş dokuz milyon dörtyüz yirmi altı bin yüz elli sekiz’ sayısını roma rakamına çeviremedim. Fakat oldukça yaklaştım eğer dört milyar’ın altında bir çeviri isterseniz yardımcı olabilirim. Çünkü roma rakamlarında en fazla üç aynı simge yan yana gelebiliyor ben üç adet M simgesinin üstüne iki çizgi atarak 3 milyar, C simgesinin üzerinde iki çizgi atarak yüz milyon, V simgesinin üzerine iki çizgi atarak beş milyon değerlerini bulabilirdim. Daha ileri gidemedim bu akşam için. Ama yorumumu cevaplar iseniz birlikte ilerleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir