15 49.0138 8.38624 1 1 5000 1 https://www.romarakamlari.com 240 0
Romen Rakamlarının Tarihi

Roma Rakamlarının Tarihçesi

Roma Rakamları eski (antik) roma döneminde ortaya çıkmış olup tarihi milattan öncelere kadar dayanmaktadır. Eski Roma Dönemi 1200 yılın üzerinde sürmüş olup roma rakamlarının bulunması ve kullanılmaya başlama tarihi net olarak belli olmamakla birlikte antik romanın kuruluşu milattan önce sekizinci yüzyılın ortaları (M.Ö. 753) olarak kabul edilmektedir.

Antik Çağ’da Antik Roma İmparatorluğu döneminde bulunan roma rakamları Roma İmpatarorluğu yıkıldıktan sonra popülerliğini yitirmeden kullanılarak Orta Çağ’ın başında bulunan günümüz sayıları kullanılmaya başladığı zamana kadar avrupa merkezli olarak geniş çapta kullanılmış yeni sayılar daha kolay/kullanışlı olsa dâhi alışkanlık/alışmışlık dolayısıyla -orta- çağın sonuna kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Roma Rakamları’nın (alfabesi) bulunurken eski mısırlıların sayı dizilerinden esinildiği düşünülmekle beraber latin alfabesindeki harflerin nasıl kullanılmış olduğu sorusuna ise; ‘Latin alfabesi nasıl eski yunan, fenike vb. alfabelerden etkilendi ise roma alfabesi de bu ve benzer alfabelerden etkilenilerek oluşturulmuştur.’ cevabını verebiliriz.

İlerleyen yıllarda Romen Rakamları’nın kullanımı bırakılmış fakat halen bilinirliğini korumaktadır. Roma Sayısal Sistemi’nde günümüzdeki gibi basamak kavramı olmadığından toplama ve çıkarma gibi işlemler zor yapılıyordu. Bu aritmetik sistem artık kullanılmamakla birlikte eski çağlardan bize kalan güzel bir hatıra olarak antika değeri taşımaktadır.

Konu hakkında hazırladığımız yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder ilave sorularınız için aşağıdaki yorum kutucuğunu kullanmanızı böylece sizin özel sorularınızda size özel cevaplar verebileceğimizi bilmenizi isteriz.

Paylaş:
ÖNCEKİ MAKALE
Roma Rakamı 5 ve 6
SONRAKİ MAKALE
Roma Rakamları 1’den 1000’e Kadar

0 Yorum

CEVAP YAZ